Diocese of Hamilton

ATHLETIC RESULTS

Championshions 2018

2018 Track and Field Results:

TRACK & FIELD 2018

RESULTS
DIVISION I (A):Click Here
DIVISION II (B):Click Here
DIVISION III (C):Click Here
ALL CITY:Click Here

CHAMPIONS

DIV I ~ ST. MARK
DIV II ~ ST. JOACHIM
DIV III ~ ST. THOMAS
ALL CITY ~ ST. JOACHIM

Overall Results:Click Here
RECORDS LIST:Click Here

 

PLEASE NOTE: Only the names in GOLD have qualified for Thursday’s City Final Events (5:00pm start). Names highlighted in RED were the slower of the heats and have NOT qualified. (To make the results table bigger, please right click on the image and open in a separate window!)

 

800 & 1500 (all schools listed below qualified):

 

 

Long Jump (all schools listed below qualified):

 

Ball Throw (all schools listed below qualified):

 

———————————————————————————————————————————————————————————————–

SPRING CROSS COUNTRY 2018
RESULTS:CLICK HERE

———————————————————————————————————————————————————————————————–

 Girls Volleyball Champions

                       

BOYS’ BASKETBALL 2018

 

Junior Champions
Division I: St. Joachim
Division II: Our Lady of Mount Carmel

 

Senior Champions

 Division II
Our Lady of Peace

Division I
St. Mark

 

 

football

champions 1football

 

2017 Girls’ Basketball

                                                          JUNIOR CHAMPIONS

DIVISION I CHAMPIONS: ST. JOACHIM

DIVISION II CHAMPIONS: ST. TERESA OF AVILA

SENIOR CHAMPIONS                                             DIVISION I: STS. PETER & PAUL                                            DIVISION II: ST. TERESA OF AVILA   

 

      

FALL CROSS COUNTRY 2017 Dates of Competition:Click Here Race Day Schedule:Click Here Map to Marydale Park:Click Here

 

RESULTS:Click Here

 

_______________________________________________________________________________________

 

 C.Y.O. TRACK & FIELD 2017 CHAMPIONS

 

Tuesday June 6: Division III (C) – St. Thomas Champions St. Thomas: 213points St. Augustine: 209 points Our Lady of Mount Carmel: 168 points Wednesday June 7: Division II (B): St. Joachim Champions St. Joachim: 230 points St. Paul: 155 points St. Clare: 147 points Thursday June 8: Division I (A): St. Gabriel Champions St. Gabriel: 182 points St. Mark: 177 points St. Therese of Lisieux: 145 points  Friday June 9: All City Meet: St. Joachim Champions St. Joachim: 107 points Regina Mundi: 97 points St. Augustine: 95 points   

 

THANK YOU TO ALL THE VOLUNTEERS AND STUDENT HELPERS

 

RESULTS Division III: Tuesday June 6, 2017 - CLICK HERE Division II: Wednesday June 7, 12017 - CLICK HERE Division I: Thursday June 8, 2017 - CLICK HERE ALL CITY MEET: Friday June 9, 2017 - CLICK HERE

 

All Track & Field Meets will be held at Mohawk Sports Complex.

 

Records List: 5 New Records! CLICK HERE

 

_________________________________________________________________________________________

 

 C.Y.O. BOYS VOLLEYBALL 2017

 

 

 

2017 Champions

 

Junior Boys D1- Laval

 

Junior Boys D2- St. Augustine

 

 

 

Senior Boys D1- St. Agnes

 

Senior Boys D2- Immaculate Heart of Mary

 

_________________________________________________________________________________________________________________

 

C.Y.O. SPRING CROSS COUNTRY 2017

 

 

 

Results: Click Here

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

C.Y.O. GIRLS VOLLEYBALL 2017

 

 

 

2017 Champions

 

Junior Girls D1- Corpus Christi

 

Junior Girls D2- St. Francis Xavier

 

Junior Girls Triple Ball- St. Augustine

 

 

 

Senior Girls D1- St. Eugene

 

Senior Girls D2- Our Lady of the Assumption

 

————————————————————————————————————————————————————————————-

 

                                       C.Y.O BOYS’ BASKETBALL 2017

 

 

 

                       Results coming soon…

 

—————————————————————————————————————————————————————————————————-

 

C.Y.O FLAG FOOTBALL 2016

 

 

 

 

2016 Champions

 

Junior Girls Div. 1- St. Mark

 

Junior Girls Div. 2- Immaculate Heart

 

 

 

Junior Boys Div. 1- St. Michael

 

Junior Boys Div. 2- St. James

 

 

 

Senior Girls Div. 1- St. Mark

 

Senior Girls Div. 2- Assumption

 

 

 

Senior Boys Div. 1- St. Agnes

 

Senior Boys Div. 2- St. Clare

 

 

 

 

 ————————————————————————————————————————————

 

GIRLS BASKETBALL 2016

 

Champions Junior I – Sts. Peter & Paul Junior II – St. Clare Senior I – Sts. Peter & Paul Senior II – St. Patrick

 

 

 

FALL CROSS COUNTRY 2016 Champions Results:Click Here

 

 

 

Competition Dates:Click Here Race Times:Click Here Map to Marydale Park:Click Here

 

 ————————————————————————————————————————————

 

 

 

Spring Cross Country 2016

 

 

 

For full results: Click Here

 

 

 

 ————————————————————————————————————————————

 

 

 

Track & Field 2016 Results

 

 

 

Division I (A):For results: Click Here St. Gabriel – 185 points St. Mark – 170 points St. Therese of Lisieux – 146 points

 

 

 

Division II (B): For results: Click Here St. Ann, Ancaster – 186 points St. Clare – 163 points Sts. Peter & Paul – 147 points

 

 

 

Division III (C): For results: Click Here St. Augustine – 169 points St. Teresa of Avila – 157 points St. Bernadette – 145 points

 

 

 

All City Meet: For results: Click Here St. Gabriel – 94 points St. Mark – 81 points St. David – 71 points

 

 

 

 ————————————————————————————————————————————

 

 

 

Photos from Hamilton Mountain News

 

June 10th:

 

http://www.hamiltonnews.com/photogallery/6718719/

 

 October 15th:

 

http://hamiltonnews.com/photogallery/5962058

 

 

 

 ————————————————————————————————————————————

 

 

 

Fall Cross Country 2015

 

For full results: Click Here

 

 

 

 ————————————————————————————————————————————

 

 

 

 

CHAMPIONS  2015/2016

 

 

 

Flag Football Champions: 2015

 

Junior Girls - Our Lady of Mount Carmel Junior Boys Division I - Corpus Christi Junior Boys Division II – St. Augustine Senior Girls Division I - St. Gabriel Senior Girls Division II - Corpus Christi Senior Boys Division I - St. Luke Senior Boys Division II – St. Teresa of Avila

 

 

 

Girls’ Basketball Champions: 2015 Junior Division I - St. Joachim Junior Division II – St. Teresa of Avila Senior Division I - Holy Name of Mary Senior Division II – St. Bernadette

 

 

 

Boys’ Basketball Champions 2016 Junior Division I – St. Mark Junior Division II – St. Patrick Senior Division I – Sts. Peter & Paul Senior Division II – St. Kateri

 

 

 

Girls’ Volleyball Champions: 2016 Junior Division I – Corpus Christi Junior Division II – St. Anthony Daniel Junior Triple Ball – Regina Mundi Senior Elite – ACMT ’2′ Senior Division I – St. Mark Senior Division II – Assumption

 

 

 

Boys Volleyball Champions: 2016 Junior Division I – Corpus Christi Junior Division II – St. Anthony Daniel Junior Triple Ball - Senior Elite – ACMT Senior Division I – Immaculate Conception Senior Division II – Immaculate Heart of Mary

 

 

 

Track & Field: 2016

 

Division I – St. Gabriel Division II – St. Ann, Ancaster Division III – St. Augustine All City Meet – St. Gabriel

 

 ————————————————————————————————————————————

 

 

 

CHAMPIONS 2014/2015

 

 

 

Girls’ Basketball Champions: 2014 Junior Division I – Holy Name of Mary Junior Division II – St. Patrick Senior Elite – St. Joachim Senior Division I – Holy Name of Mary Senior Division II – St. Clare

 

 

 

Flag Football Champions: 2014 Junior Girls – Immaculate Heart Junior Boys Division I – Immaculate Heart Junior Boys Division II – St. Clare Senior Girls Division I – St. Mark Senior Girls Division II – Our Lady of Mount Carmel Senior Boys Division I – St. Mark Senior Boys Division II – St. Clare

 

 

 

Girls Volleyball Champions: 2015 Junior Division I – Corpus Christi Junior Division II – St. Paul Junior Triple Ball – Regina Mundi Senior Elite – ACMT Senior Division I – Corpus Christi Senior Division II – Regina Mundi

 

 

 

Boys Basketball Champions: 2015 Junior Division I – Sts. Peter & Paul Junior Division II – St. Augustine Senior Division I – Blessed Teresa Senior Division II – St. Kateri

 

 

 

Boys Volleyball Champions: 2015 Junior Division I - St. Mark Junior Division II - St. Agnes Senior Elite – ACMT Senior Division I - Sts. Peter & Paul Senior Division II – St. Anthony Daniel

 

 

 

Spring Cross Country Champions:  2015

 

Tyke Minor Girls – St. Matthew Tyke Minor Boys – St. Matthew Tyke Major Girls – St. Therese of Lisieux Tyke Major Boys – Sts. Peter & Paul Atom Minor Girls – St. John Paul II Atom Minor Boys – Guardian Angels Atom Major Girls – Regina Mundi Atom Major Boys – St. Therese of Lisieux Junior Girls – Guardian Angels Junior Boys – St. Matthew Senior Girls – St. Therese of Lisieux Senior Boys – ACMT

 

 

 

Track & Field Champions: 2015 Division I – Immaculate Heart Division II – St. Teresa of Avila Division III – Our Lady of Mount Carmel All City – Immaculate Heart   Montage