Diocese of Hamilton

 

C.Y.O. Crusader Athletics Program 2016-2017

 

 C.Y.O. TRACK & FIELD 2017

CHAMPIONS

Tuesday June 6: Division III (C) – St. Thomas Champions
St. Thomas: 213points
St. Augustine: 209 points
Our Lady of Mount Carmel: 168 points

Wednesday June 7: Division II (B): St. Joachim Champions
St. Joachim: 230 points
St. Paul: 155 points
St. Clare: 147 points

Thursday June 8: Division I (A): St. Gabriel Champions
St. Gabriel: 182 points
St. Mark: 177 points
St. Therese of Lisieux: 145 points

 Friday June 9: All City Meet: St. Joachim Champions
St. Joachim: 107 points
Regina Mundi: 97 points
St. Augustine: 95 points

  

THANK YOU TO ALL THE VOLUNTEERS AND STUDENT HELPERS


RESULTS

Division III: Tuesday June 6, 2017 - CLICK HERE

Division II: Wednesday June 7, 12017 - CLICK HERE

Division I: Thursday June 8, 2017 - CLICK HERE

ALL CITY MEET: Friday June 9, 2017 - CLICK HERE

All Track & Field Meets will be held at Mohawk Sports Complex.

Records List: 5 New Records!
CLICK HERE

_________________________________________________________________________________________

 C.Y.O. BOYS VOLLEYBALL 2017

 

2017 Champions

Junior Boys D1- Laval

Junior Boys D2- St. Augustine

 

Senior Boys D1- St. Agnes

Senior Boys D2- Immaculate Heart of Mary

_________________________________________________________________________________________________________________

C.Y.O. SPRING CROSS COUNTRY 2017

 

Results: Click Here

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________

 

C.Y.O. GIRLS VOLLEYBALL 2017

 

2017 Champions

Junior Girls D1- Corpus Christi

Junior Girls D2- St. Francis Xavier

Junior Girls Triple Ball- St. Augustine

 

Senior Girls D1- St. Eugene

Senior Girls D2- Our Lady of the Assumption

————————————————————————————————————————————————————————————-

                                       C.Y.O BOYS’ BASKETBALL 2017

 

                       Results coming soon…

—————————————————————————————————————————————————————————————————-

C.Y.O FLAG FOOTBALL 2016

 

2016 Champions

Junior Girls Div. 1- St. Mark

Junior Girls Div. 2- Immaculate Heart

 

Junior Boys Div. 1- St. Michael

Junior Boys Div. 2- St. James

 

Senior Girls Div. 1- St. Mark

Senior Girls Div. 2- Assumption

 

Senior Boys Div. 1- St. Agnes

Senior Boys Div. 2- St. Clare

 

 ————————————————————————————————————————————

GIRLS BASKETBALL 2016

Champions Junior I – Sts. Peter & Paul Junior II – St. Clare Senior I – Sts. Peter & Paul Senior II – St. Patrick

 

FALL CROSS COUNTRY 2016 Champions Results:Click Here

 

Competition Dates:Click Here Race Times:Click Here Map to Marydale Park:Click Here

 ————————————————————————————————————————————

 

Spring Cross Country 2016

 

For full results: Click Here

 

 ————————————————————————————————————————————

 

Track & Field 2016 Results

 

Division I (A):For results: Click Here St. Gabriel – 185 points St. Mark – 170 points St. Therese of Lisieux – 146 points

 

Division II (B): For results: Click Here St. Ann, Ancaster – 186 points St. Clare – 163 points Sts. Peter & Paul – 147 points

 

Division III (C): For results: Click Here St. Augustine – 169 points St. Teresa of Avila – 157 points St. Bernadette – 145 points

 

All City Meet: For results: Click Here St. Gabriel – 94 points St. Mark – 81 points St. David – 71 points

 

 ————————————————————————————————————————————

 

Photos from Hamilton Mountain News

June 10th:

http://www.hamiltonnews.com/photogallery/6718719/

 October 15th:

http://hamiltonnews.com/photogallery/5962058

 

 ————————————————————————————————————————————

 

Fall Cross Country 2015

For full results: Click Here

 

 ————————————————————————————————————————————

 

CHAMPIONS  2015/2016

 

Flag Football Champions: 2015

Junior Girls - Our Lady of Mount Carmel Junior Boys Division I - Corpus Christi Junior Boys Division II – St. Augustine Senior Girls Division I - St. Gabriel Senior Girls Division II - Corpus Christi Senior Boys Division I - St. Luke Senior Boys Division II – St. Teresa of Avila

 

Girls’ Basketball Champions: 2015 Junior Division I - St. Joachim Junior Division II – St. Teresa of Avila Senior Division I - Holy Name of Mary Senior Division II – St. Bernadette

 

Boys’ Basketball Champions 2016 Junior Division I – St. Mark Junior Division II – St. Patrick Senior Division I – Sts. Peter & Paul Senior Division II – St. Kateri

 

Girls’ Volleyball Champions: 2016 Junior Division I – Corpus Christi Junior Division II – St. Anthony Daniel Junior Triple Ball – Regina Mundi Senior Elite – ACMT ’2′ Senior Division I – St. Mark Senior Division II – Assumption

 

Boys Volleyball Champions: 2016 Junior Division I – Corpus Christi Junior Division II – St. Anthony Daniel Junior Triple Ball - Senior Elite – ACMT Senior Division I – Immaculate Conception Senior Division II – Immaculate Heart of Mary

 

Track & Field: 2016

Division I – St. Gabriel Division II – St. Ann, Ancaster Division III – St. Augustine All City Meet – St. Gabriel

 ————————————————————————————————————————————

 

CHAMPIONS 2014/2015

 

Girls’ Basketball Champions: 2014 Junior Division I – Holy Name of Mary Junior Division II – St. Patrick Senior Elite – St. Joachim Senior Division I – Holy Name of Mary Senior Division II – St. Clare

 

Flag Football Champions: 2014 Junior Girls – Immaculate Heart Junior Boys Division I – Immaculate Heart Junior Boys Division II – St. Clare Senior Girls Division I – St. Mark Senior Girls Division II – Our Lady of Mount Carmel Senior Boys Division I – St. Mark Senior Boys Division II – St. Clare

 

Girls Volleyball Champions: 2015 Junior Division I – Corpus Christi Junior Division II – St. Paul Junior Triple Ball – Regina Mundi Senior Elite – ACMT Senior Division I – Corpus Christi Senior Division II – Regina Mundi

 

Boys Basketball Champions: 2015 Junior Division I – Sts. Peter & Paul Junior Division II – St. Augustine Senior Division I – Blessed Teresa Senior Division II – St. Kateri

 

Boys Volleyball Champions: 2015 Junior Division I - St. Mark Junior Division II - St. Agnes Senior Elite – ACMT Senior Division I - Sts. Peter & Paul Senior Division II – St. Anthony Daniel

 

Spring Cross Country Champions:  2015

Tyke Minor Girls – St. Matthew Tyke Minor Boys – St. Matthew Tyke Major Girls – St. Therese of Lisieux Tyke Major Boys – Sts. Peter & Paul Atom Minor Girls – St. John Paul II Atom Minor Boys – Guardian Angels Atom Major Girls – Regina Mundi Atom Major Boys – St. Therese of Lisieux Junior Girls – Guardian Angels Junior Boys – St. Matthew Senior Girls – St. Therese of Lisieux Senior Boys – ACMT

 

Track & Field Champions: 2015 Division I – Immaculate Heart Division II – St. Teresa of Avila Division III – Our Lady of Mount Carmel All City – Immaculate Heart   Montage

 ——————————————————–

 
For more information please contact:

Carla Underhill, Program Director

Phone: 905-528-0011, ext 3604.

Email: carla.underhill@cyo.on.ca

 

James McCowell, Program Coordinator

Phone: 905-528-0011, ext. 3000

Email: james.mccowell@cyo.on.ca